Lipowiec to obecnie osiedle w mieście Ustroń, a dawnymi czasami wieś w ówczesnym powiecie cieszyńskim. Lipowiec w granicach Ustronia znajduje się od 1975 roku.

Lipowiec jest typową ulicówką; ciągnie się od doliny Wisły na zachodzie po grzbiet będący wododziałem Wisły i Brennicy – na wschodzie. Domy w Ustroniu – Lipowcu ciągną się właśnie przede wszystkim po obu stronach głównej ulicy.

Pierwsze historyczne doniesienia o Lipowcu sięgają 1305 roku. W XIV wieku, wieś Lipowiec dość szybko się rozrastała, miała w nim siedzibę parafia i zamieszkiwało go ponad od 100 do 150 stałych mieszkańców. Niestety, widmo “czarnej śmierci”, które w połowie XIV wieku przetrzebiło Europę, nie ominęło niestety Lipowca. Większość mieszkańców zmarła lub uciekła, ostało się jedynie kilka domostw. Na szczęście powoli wieś się znów rozrastała a w połowie XVIII w. przybyli do Lipowca jezuici, którzy założyli tu w 1749 sierociniec dla wychowywania dzieci ewangelików w wierze katolickiej (sierociniec ten został przeniesiony w 1753 r. do Ustronia). W 1810 r., na miejscu drewnianego kościoła z 1690 r., postawiono nowy, murowany kościół, wzniesiony z tzw. funduszu religijnego.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Ustroniu - Lipowcu (źródło: wikipedia)

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Ustroniu – Lipowcu (źródło: wikipedia)
Napewno, przebywając w Ustroniu, warto odwiedzić również Lipowiec.