Edward Gierek

Pamięć wiecznie żywa

22 lutego 2013 roku, minęła 100 rocznica urodzin, niewątpliwie Wielkiego Polaka, jakim był Edward Gierek.
Pierwszy Sekretarz KC PZPR, Edward Gierek był nierozerwalnie związany z Ustroniem, gdzie spędził swoje ostatnie, 20 lat życia.
Ustronianie, z okazji setnej rocznicy urodzin, wspominali dzisiaj Edwarda Gierka. Podczas okolicznościowego spotkania sala Miejskiego Domu Kultury “Prażakówka” wypełniła się do ostatniego miejsca. Z mównicy padła nawet propozycja, by rondo, skwer lub jedną z ulic nazwać imieniem pierwszego sekretarza PZPR.

Maciej Gadaczek ze Społecznego Stowarzyszenia im. Edwarda Gierka, przypominał, że to właśnie za sprawą Edwarda Gierka i Jerzego Ziętka w latach 60. i 70. XX wieku Ustroń przeżył prawdziwy boom inwestycyjny i stał się jednym z największych uzdrowisk w kraju. – Powstawały liczne domy wczasowe oraz infrastruktura turystyczna. Poprowadzono dwupasmową drogę. To tutaj także Edward Gierek osiadł w czasach, gdy zniknął z pierwszego politycznego planu – przypomniał Gadaczek.
Prof. Paweł Bożyk, były doradca gospodarczy Gierka, a obecnie przewodniczący Ruchu Odrodzenia Gospodarczego im E. Gierka, przekonywał z kolei, że lata 70. można uznać za przykład sukcesu lewicowej polityki. – Kiedy w naszym kraju trwała nagonka na Gierka, Japończycy pukali się w czoło i w rozmowach ze mną i pytali zaskoczeni, co się u nas dzieje – wspominał. Więcej informacji na stronach Dziennika Zachodniego.